Przejdź do treści
Strona główna » 26 maja- wspomnienie św. Filipa Nereusza

26 maja- wspomnienie św. Filipa Nereusza

  Filip Nereusz urodził się w 1515r. we Florencji. W wieku 17 lat opuścił swój rodzinny dom i udał się do stryja w okolice Monte Cassino.
  Pracował tam jako nauczyciel, choć w jego duszy kiełkowała myśl by poświęcić swe życie Bogu. Odwiedzał tam często leżące nieopodal opactwo benedyktynów. Przyjął wówczas za swoją dewizę benedyktynów: Nihil amori Christi praeponere (Nic nie przedkładać ponad miłość do Chrystusa).

  Udał się więc do Rzymu, gdzie spędził resztę swojego życia. Rozpoczął tam studia oraz pracował jako nauczyciel synów pewnego zamożnego florentczyka. W 1551r. przyjął święcenia kapłańskie.

  Oratoria

  Były wielkim dziełem Filipa Nereusza, stały się miejscem, gdzie gromadziła się młodzież, aby spędzać wspólnie czas, czy słuchać katechezy. W oratoriach odbywały się również wykłady z różnych dziedzin i koncerty, które łączyły ludzi. Pośród zaprzyjaźnionych świętych, którzy odwiedzali Filipa Neri w Oratorium byli m.in. Ignacy Loyola, Karol Boromeusz, Franciszek Salezy. Z czasem Oratorium zaczęło przyciągać także ludzi wykształconych, którzy pragnęli pogłębić swoje życie religijne.

  Filipini

  W roku 1564 mieszkańcy Florencji oddali Filipowi rzymski kościół pw. św. Jana, przy którym gromadzili się jego duchowi synowie; zwano ich najpierw oratorianami, a później filipinami. W 1665 roku powstał Zakon Księży Filipinów.

  Czy wiesz, że… 

  Filip Nereusz był bardzo radosnym świętym, nie poddawał się nigdy smutkowi.
  Jako dewizę ustanowił sobie wezwanie św. Pawła: Radujcie się zawsze w Panu!

  Źródło: https://deon.pl/wiara/sw-filip-neri-radosny-swiety,330426