Projekt „Integracyjna Akademia Folkloru i Kreatywności”
Zrealizowaliśmy kolejny projekt „Integracyjna Akademia Folkloru i Kreatywności” skierowany do mieszkańców naszego regionu.
Termin: Od 1 czerwca 2022 do 31 grudnia 2022 roku
Zadanie finansował grant rozwojowy dla istniejących podmiotów ekonomii społecznej. W tym przypadku realizacja wykonana była w ramach projektu „Świętokrzyski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (ŚOWES).
Grant, dzięki któremu Fundacja wprowadziła do oferty działalność Integracyjnej Akademii Folkloru i Kreatywności. Celem jej jest przygotowanie niezwykłej przestrzeni w celu budowania łączącej kreatywność, ekspresję sensoryczną, rozwój, z tym co stanowi tradycję i tożsamość kulturową naszego regionu oraz innych regionów Polski i Świata. Integracyjna Akademia Folkloru i Kreatywności w wyniku pracy Fundacji mogła zintensyfikować swój wkład w naszym regionie zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, a konkretnie zrealizować warsztaty tematyczne. Zadania prowadzone są w ramach nieodpłatnej, jak i odpłatnej działalności statutowej Fundacji.
Realizacja
W ramach kampanii promocyjnej na Balu Wszystkich Świętych organizowanym w Centrum Hakuna Matata dnia 29 października 2022 zorganizowany został pokaz manufaktury czekoladowej. W grudniu odbyły się warsztaty czekoladowe. Oczywiście poznaliśmy historię czekolady. Nie mogło zabraknąć spotkania ze Świętym Mikołajem. W rezultacie zgłosiły się dwie grupy przedszkolne z przedszkola nr 40 i 42 (łącznie ok. 40 osób). 6. grudnia pracownicy Fundacji przeprowadzili czekoladowe warsztaty mikołajkowe również w formie wyjazdowej. Odwiedziliśmy wtedy Szkolę Podstawową w Nowinach. Oferta Centrum Hakuna Matata dzięku temu została wzbogacona o warsztaty Regionalne z regionalistką Ewą Siudajewską. W okresie wakacyjnym prowadzone były warsztaty z sensoplastyki dla przedszkolaków.
Podsumowanie
Integracyjna Akademia Folkloru i Kreatywności to inicjatywa realizowana dzięki grantom rozwojowym. Miała miejsce od czerwca do grudnia 2022 roku. Celem było stworzenie przestrzeni, łączącej tradycję regionalną z twórczością. Ściśle mówiąc ekspresją sensoryczną oraz rozwojem dzieci, młodzieży i dorosłych. Fundacja zorganizowała warsztaty tematyczne. Oprócz opcji płatnej działalności dodatkowo jest dostępna także ta bezpłatna. Głównym celem realizowanego zadania była promocja twórczego działania i dziedzictwa kulturowego. W ramach działań odbyły się m.in. warsztaty czekoladowe, pokaz manufaktury czekoladowej. Spotkaliśmy się także z regionalistką Ewą Siudajewską. Były również sensoplastyczne warsztaty dla najmłodszych. Ogółem projekt cieszył się dużym zainteresowaniem. Zaangażował lokalną społeczność do wspólnego tworzenia i odkrywania kultury w nowoczesny sposób.