Przejdź do treści
Strona główna » 27 marca wspomnienie św. Ernesta

27 marca wspomnienie św. Ernesta

  Co wspólnego mają pobożność, skromność i cierpliwość
  z powagą, zapałem i walką?
  Stanowią grunt, na którym wyrasta świętość.

  Dawno, dawno temu pobożny zakonnik opuścił swoją strefę komfortu. Zszedł ze swej – mniej czy bardziej wygodnej – „kanapy opata” i wyruszył w niebezpieczną wyprawę, która przyniosła mu śmierć i …okryła świętością.

  Właśnie dziś, 27 marca, Kościół katolicki wspomina świętego Ernesta, opata i męczennika.

  Jego imię – pochodzenia germańskiego – wywodzi się od słowa oznaczającego „powaga, zapał, walka”, a jak wiemy w życiu chrześcijanina nie ma przypadków! A to dopiero początek…

  Ernest pochodził ze szlacheckiej rodziny von Steussling. W 1141 roku objął, z całą powagą, urząd opata w Zwiefalten w Niemczech. Zadanie odpowiedzialne i trudne (zakon był liczny i borykał się z wieloma problemami), ale nie dla Ernesta – uzbrojonego w pobożność, skromność i cierpliwość.

  Nasz święty złożył urząd by przywdziać inną zbroję i wziąć udział w drugiej wyprawie krzyżowej. Walczył z zapałem u boku biskupa Ottona z Freising. Krzyżowcy ponieśli jednak klęskę w bitwie pod Doryleą we Frygii w 1147 roku, a Ernest najprawdopodobniej zginął.Ale inna wieść niesie, że głosił Ewangelię Persom i Arabom. Według Passio, ułożonej pod koniec XII stulecia, miał zostać w okrutny sposób zamęczony w Mekce, w 1147 roku. Pobożny Ernest odmówił przejścia na islam, wskutek czego poniósł z rąk Saracenów męczeńską śmierć. Wyrwanie wnętrzności… Stąd w ikonografii przedstawiany jest jako benedyktyn z kołowrotem, na który nakręcono jego wnętrzności. Brr…Wcześnie czczony był w Zwiefalten, gdzie obchodzono jego wspomnienie. Uznany za świętego bez formalnej kanonizacji, a jego kult nigdy nie został oficjalnie zaaprobowany.

  Jak nie potoczyłaby się ta historia faktem jest, że pobożny i waleczny Ernest zdołał porzucić bezpieczne życie, by mocować się dla wyższej sprawy. Odważył się wypłynąć na głębię.

  Czyż to nie wystarczy, by otoczyć świętego Ernesta czcią?

  Źródło: brewiarz.pl, wikipedia